Minden ami diszmadár

Üdvözölek a honlapomon



Etetési sémák:

A papagájok etetése a magevő fajoknál viszonylag egyszerű dolog. Az etetésnél próbáljuk meg elkerülni az egyoldalú táplálást, mivel az hiánybetegségekhez vezethet. Legyen a kapott eleség minél változatosabb.
A madaraknak szükségük van fehérjére, zsírra és szénhidrátra, valamint vitaminokra, ásványi nyomelemekre. Az alaptakarmányként adott magvak többnyire szénhidrátot tartalmaznak. A madarak zsírigénye csekély, fehérjéről általában külön kell gondoskodnunk. A nagyobb testű papagájoknak adott napraforgómag pl. 22% zsírt, 21% szénhidrátot, 16% fehérjét tartalmaz. A kendermagban és a lenmagban a fentinél még 10 százalékkal több zsír van, ezért ezekből csak keveset adjunk. Diót, mogyorót csak mértékkel adjunk, mivel ezeknek igen magas a tápértéke.
Ügyeljünk arra, hogy a magvak egészségesek legyenek. Erről a legkönnyebben a magok csíráztatásával győződhetünk meg: tegyünk a magvakat egy kis tálba, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje a magokat, majd tegyünk sötét és meleg helyre. 1 - 2 nap után az egészséges magvak csírázása megindul ( a magokon kis fehér csúcsocskák jelennek meg). A csíráztatott magvakat általában a madarak nagyon szeretik, ezért rendszeresen is adhatjuk. Mielőtt azonban a csíráztatott magvakat odaadjuk nekik, mossuk át azokat, majd szárítsuk meg. Csíráztatás közben ajánlott a vizet naponta cserélni.
Magok mellett a madarainknak adjunk gyümölcsöket is. A papagájok minden édes gyümölcsöt szeretnek. Az alma szinte alaptakarmánynak számít, ha mást nem is, azt mindig kapjanak. A csonthéjas magokat tartalmazó gyümölcsöket (pl. cseresznye, meggy) mindig kimagvazva adjuk, mert egyrészt ezek héja ciánt is tartalmaz, másrészt, ha a madár esetleg lenyeli a magot (pl. cseresznyemag), az megakadhat a torkán, vagy máshol az emésztőcsatornában. Adhatunk vastag héjas gyümölcsöket is (narancs, citrom, banán), de ezeket mindig meghámozva.
Zöldeleségnek sárgarépát, salátát, rügyeket, zellerlevelet, spenótot, uborkát, zöldborsót, tyúkhúrt adhatunk. Ezen kívül adhatunk még főtt céklát, sült tököt, főtt burgonyát is. Gyümölcsöt, zöldeleséget csak alaposan átmosva adjunk.
Az ásványi anyagok adásához használhatjuk a szépiát, amely a tintahal mészváza, vagy helyette a műszépiát. Ez mindig legyen a madarak előtt, Ez főleg meszet tartalmaz, ezért az egyéb ásványi anyagok beviteléhez használjuk a kereskedelmi forgalomban kapható készítményeket.
Nagyon fontos a lágyeleség. Ezt ajánlott mindig frissen készíteni, mert - különösen melegben - gyorsan romlik, ezért mindig csak annyit készítsünk belőle, amennyit a madaraink elfogyasztanak. Néhány óra múlva a maradékot távolítsuk el. A lágyeleség készítésekor a lényeg az, hogy állati fehérje valamilyen formában mindig legyen benne. Használhatunk keményre főzött tojást, sárgarépát, kétszersültet, almát, sajtot (pl trappista), zabpelyhet, háztartási kekszet, darált, főtt húst (szárnyas húst, esetleg sovány marhahúst), hangyabábot, száraz tehéntúrót, főtt rizst az eleség elkészítéséhez. Ezeket általában apróra vágva, vagy reszelve keverjük össze. Kiváló alkalom a lágyeleség adása az ásványi- és nyomelemek adagolására is, hiszen erre a madarak mindig szívesen "vetik rá" magukat. Ilyenkor ezeket az anyagokat is keverjük bele az eleségbe. Tojás etetésénél figyeljünk arra, hogy még egy egészségesnek látszó tojás is csak akkor adható biztonsággal, ha legalább 30 percig főzzük! Ha lehetséges, akkor viszont inkább ne tojást, hanem valami más fehérjepótló, táplálék-kiegészítő premixeket használjunk (pl: CéDé). Ezt ugyanis folyamatosan adhatjuk a madaraknak, akár tenyészidőszak közben is. Az ilyen premixek direkt madaraknak készülnek, olyan fehérjéket tartalmaznak, melyeket a madár tökéletesen le tud bontani, nem terhelik meg a májat.
(Forrás: Dr. Romhányi: A Föld papagájai):
Etetési sémák:


Magok keverési aránya %-ban

I
Hullámos

II
Agapornisok

III
Rozella

IV
Amazon

V
Ara, kakadu

Köles

60

40

25

10

-

Fénymag

30

20

20

10

-

Napraforgómag

-

20

25

40

70

Zab

10

10

20

10

10

Kendermag

-

5

5

5

5

Lenmag

-

5

5

5

-

Búza

-

-

-

5

-

Árpa

-

-

-

5

-

Kukorica

-

-

-

5

10

Dió, mogyoró

-

-

-

5

5


A lágyevő fajok etetése (pl. a lórifélék családja) ennél egy kicsit bonyolultabb dolog, hiszen ezek a madarak nem maggal, hanem pl. nektárral virágporral, gyümölcsökkel táplálkoznak. Csőrük a táplálék aprításában nem vesz részt, ezért magvakkal nem etethetők. A lórik etetéséhez néhány recept:
- Főtt rizs, vízben felpuhított kutyatáp, banán, körte vagy más édes gyümölcs, kemény tojás, kevés méz, vitamin-adalék, cukor.
- méz, sűrített tej, bébitápszer egyenlő arányban összekeverve (egy-egy evőkanállal), majd 6-8 evőkanál meleg vízzel felhígítva.
- 2 kávéskanál szőlőcukor, 1 kávéskanál malátakivonat, 1/2 evőkanál sűrített tej, 1/2 evőkanál bébitápszer, 1,5 dl meleg víz.
- 200 g bébitápszer, 250 g méz, kevés vitamin-adalék.
- 1 Evőkanál gríz, 2 evőkanál tej, 2 dl vízben feloldva, megcukrozva.
Adhatunk ezen kívül még túlfőtt rizst, zabpelyhet, áztatott kölest, aprított, áztatott napraforgómagot, reszelt kemény tojást, aprított salátát, gyümölcsöket meghámozva és apróra vágva.
Mivel ezek az eleségek gyorsan romlanak, ezért inkább naponta kétszer etessünk, valamint az eleség 2 óránál tovább ne legyen a madár előtt, A tisztaság ezeknél a fajoknál még fontosabb, mint a magevő fajoknál. Az etetőedényt minden alkalom után mossuk el.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 1
Havi: 8
Össz.: 4 744

Látogatottság növelés
Oldal: Etetési sémák
Minden ami diszmadár - © 2008 - 2024 - diszmadar.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »